یکشنبه، مرداد ۲۰

قانون عصر حجر را نمی پذیریم - بازی وبلاگی لایحه ضد زن

خورشید خانوم عزیز از دیشب استارت بازی وبلاگی لایحه ضد زن رو زد و طبق عادت مالوف بازی های وبلاگی قراره منم یکی از ادامه دهندگان این بازی باشم و صد البته اینبار اما " تردیدی به جا بنمانده است" که باید نوشت..
در مذمت این لایحه ضد زن که به اصطلاح برای تحکیم بنیان خانواده ارائه شده و بدون شرم از اون دفاع هم می کنند همین بس که از هر حیثی تلاش شده که حقوق ناچیز زنان در قوانین تبعیض آمیز فعلی به کل بر باد بره ! نتیجه هم روشنه : یک عقب گرد جانانه به سمت عصر حجر در حوزه قوانین مربوط به خانواده و زنان!
هر چه هست همگرایی طیف های مختلف فعالان حقوق زنان و همینطور رسانه های مختلف عمومی و اینترنتی در اعتراض به این لایحه و موضع مشترک همه اونها باعث شده که فضای کاری در روزهای اخیر متفاوت و دلچسب تر از قبل باشه.. این لایحه مزخرف باعث شد که خیلی از گروه هایی که تا قبل از این کمی از هم بی خبر مانده بودند حالا با کمال رغبت فعالیت های مشترک و گسترده ای تعریف کنند. توصیه می کنم وبلاگ ائتلاف فعالان جنبش زنان در اعتراض به لایحه ضد زن که آخرین اخبار و گزارش ها و تحلیل های مربوط به لایحه در اون درج می شه رو حتمن دنبال کنید .
نظر من در مورد این لایحه رو اینجا می تونید بخونید
خلاصه این سریال شاید برای دوستانی که کامل در جریان نیستند شاید جالب باشه: سال گذشته که دولت لایحه پیشنهادی قوه قضائیه رو بعد از جرح و تعدیل های عجیب و غریب و اضافه کردن بندهای عجیب تر به مجلس داد کمیته روابط عمومی کمپین یک نشست برگزار کرد که در این نشست لایحه از لحاظ تبعات حقوقی، جامعه شناختی، روانشناختی و ... آسیب شناسی شد. به فاصله ی کمی از برگزاری این نشست اعلام موضع 2000 نفر از مدافعان حقوق برابر و فعالان حقوق زنان درخواست جدی بود برای خارج کردن این لایحه از دستور کار و در همین رابطه در واکنش دیگری شیرین عبادی اعلام کرد که در صورت طرح این لایحه در صحن علنی مجلس مقابل مجلس متحصن خواهیم شد. اما وقایع اخیر در روند لایحه و تصویب این لایحه بدون اعمال هیچ تغییری در مفادش در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس فعلی همه رو بهت زده کرد و نشون داد که آقایان نه تنها توجهی به این همه نقد نداشتند بلکه قرار هست ساز گوشخراش خودشون رو بنوازند.
خب گروه های مختلف هم دست به کار شدند و در این میانه نشست اعتراضی کانون مدافعان حقوق بشر و بعد از اون نشست جبهه مشارکت با عنوان نه به لایحه ضد خانواده که هر دو با استقبال گروه های مختلف زنان، چهره های حقوقی فرهنگی سیاسی اجتماعی مطبوعاتی ورزشی زنان خانه دار فرهنگی و کارگر و ... مواجه شد. تا امروز که چیزی به طرح لایحه ضد زن در صحن علنی مجلس نمونده فعالیت های زیادی از طرف طیف های مختلف انجام شد
در آخرین اظهار نظر البته رئیس جمهور در پاسخ به این سوال كه نظر شخصي شما دربرابر ازدواج مجدد مردان چيست؟ با لبخند پاسخ داد:« براي 90درصد مردان ايراني، زن اول هم اضافي است.» حالا اون ده درصد باقیمانده چه کسانی هستند بماند!
قانون باید جامع نگر باشه و مترقی . این لایحه هم در ابعاد منفی البته جامع نگر هست: طولانی کردن روند طلاق توافقی ، قوانین دست و پاگیر برای حضانت فرزندان که قانونا به مادر سپرده شده باشند مردانه کردن فضای دادگاه ها و.. وضع مالیات بر درآمدی که وجود خارجی ندارد و معمولا بخش اندکی از اون به صورت اقساط ماه به ماه پرداخت می شه و پرداخت یکباره این درآمد ناداشته پیش از عقد از طرف زنان !! چه توجیهی می تونه داشته باشه؟ از مجلس راست گرای هفتم که به قولی 76 نفر از نمایندگانش زن دوم داشتند و دست کم نیمی از اونها به مجلس فعلی راه پیدا کردند خب این انتظار شاید خیلی غریب نباشه اما اگر قرار نیست نمایندگان مردم به حرف مردم توجه کنند بفرمایند که اون کرسی های رنگین رو برای چی اشغال کردند؟!!
شکی نیست که پاسخ به تنوع طلبی مردان معدودی که آبروی بقیه مردها رو هم بردند تنها و تنها دلیل ارائه چنین لایحه ای هست!این قانون ناظر بر بهبود شرایط ازدواج مجدد مردان نوکیسه ای هست که کاملا پیداست طبقه و خواستگاه فکری شون به کجا وصل می شه .. تعیین ضرورتش خیلی ساده هست! اگر واقعا فکر می کنند که چنین نیاز مبتذلی در جامعه وجود داره با یک نظر سنجی ساده بین جوان ها مشخص کنند که چند درصد چنین نیازی دارند و بر همین اساس به وظیفه ی قانوگذاری خودشون بپردازند.
وقتی در مورد ضرورت طرح و تصویب چنین لایحه ای از موافقان پرسش می شه جواب کلی تر از چیزی هست که انتظار می ره : "به طور کلی در راستای حمایت از خانواده است !!"
به اعتقاد من اعضای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس که کلیات لایحه رو تصویب کردن هیچ اطلاعات دقیقی از مفاد این لایحه ندارند!! این یه قانون سفارشی هست ! بخشی از پروژه ای که قرار هست به تدریج و در تمام جنبه ها به اشکال مختلف ما رو به قهقرا هدایت کنند! ریشه ی این ماجرا جاهای دیگه ای هست و به نظرم روز به روز ابعاد تازه ای پیدا می کنه .. از لایحه امنیت اجتماعی گرفته تا... ادعا می کنند که تصویب لایحه و قانونی کردنش در حفظ بنیان خانواده (!!) نقش موثری خواهد داشت!
ازدواج مجدد مردان که از هزار و چهارصد سال پیش تا الان در سنت و قانون و عرف وجود داشته . قانونمند کردن برداشتن شرط رضایت همسر اول و انتقال این رضایت به تعیین صلاحیت و تمکن مالی از طرف دادگاه چه معنی داره جز نادیده گرفتن زن و روندنش به سایه !! خیلی ساده هست . ازدواج مجدد مردان در فرهنگ فعلی جامعه ی ما به اندازه ی کافی قبیح و مزخرف هست . حالا با این شرایط اقتصادی اونهایی هم که مرتکب اشتباه بزرگ ازدواج شدند به طلاق توافقی گرایش پیدا کردند که مسئولیت سنگین زندگی مشترک خلاص بشن!
ما می گیم پول نداریم زن بگیریم
واسه ما لایحه تصویب می کنن
بدبختی از جایی شروع می شه که آقایانی که فعلن پا روی پا انداختند و در توهم مملکت داری غرق هستند و خب امدادهای غیبی هم به همت جادوی سیاه سیال جنوب ایران این توهم رو دامن زده از فرط بیکاری و نداشتن برنامه های جامع الامور به نهاد بدبخت خانواده و از همه بدتر به زنان گیر می دن .. با این خیال که خب این سرچشمه های جوشان هرگز نخواهد خشکید یا اگر هم خشکید که به عمر ما قد نمی ده !
این بود انشای من
طبق روال مرسوم دعوت می کنم به نوشتن و این بازی رو فرصت خوبی می دونم که نقدهای وبلاگستان به شکل جدی تر و منسجم تری مطرح بشه : مسیح ،محبوبه ،الناز، رها، مازیار، آرمین ،میرا، مهرداد ، بهزاد مهرانی،
حسین آذربایجانی ، مهدیه ، نصور و... تمام دوستانی که این متن رو می خونن!
این بازی دلیلی فراتر از تفنن داره و بحث اطلاع رسانی در مورد لایحه ضد زن هدف اصلی اون هست. پس خواهش می کنم بنویسید که وبلاگستان از نظراتتون بی بهره نمونه.